Спільнота “Діємо Разом” передала для Миколаївської лікарні благодійну допомогу Депутат Миколаївської райради Паньків Володимир вказав на зловживання в Миколаївській РДА За 120 тис. грн. на рік продано право оренди ставка в Миколаївському районі В Миколаївському районі виявлено нові випадки інфікування коронавірусом Економічні наслідки епідемії для Миколаївського району

Джерело сміттєвої проблеми в місті Миколаєві. Підсумки секретаря громадської комісії М. М. Адамчука

Як відомо, роки тому розпочато завезення сміття в кар’єр піску в урочищі «Гроби».
Сьогодні чинна міська влада виправдовується, що без згоди громади, дозволила завезення більше 120 тонн сміття на непідготовлене сміттєзвалище. При цьому що міський голова, що депутати розповідають, що вони не винні – це все попередники. Звісно такі дії є недоречними, бо, по перше, об’єми сміття були мізерні ( до прикладу, в 2005 році з вивезенням ТПВ з міста справлялась всього 1 сміттєвозка), а, по друге, в складі сміття не було скільки пластику та поліетилену тощо.
Щоб унормувати захоронення ТПВ у місті, попередники домоглись виготовлення проекту спорудження полігону ТПВ та виділення 16 млн. грн. із державного бюджету на його втілення. Згідно проекту, полігон міг прийняти 86 000 тонн ТПВ за період 28-32 роки, приймаючи 18-20 тонн відходів щоденно. Проект передбачав влаштування трьох карт з екраном дна та дренажною системою для відведення інфільтрату.
15 жовтня 2013 року було укладено угоду між МКП «ЖКУ» та ТзОВ «А. Омега» на спорудження полігону ТПВ на суму 14 142 020 грн. Згідно договору, при добросовісній роботі підрядника, на 2015 рік ми б вже мали полігон. 30 листопада 2014 року відбулись громадські слухання, на яких було утворено громадську комісію для контролю за спорудженням полігону, затверджену розпорядженням міського голови. На першому засідання, 5 грудня 2014 року, керівник ТзОВ «А. Омега», пан Мартин Буфан заявив, що він з такою комісією співпрацювати не збирається і залишив засідання. На той час в. о. голови, а тепер мер міста А. Щебель на це не відреагував і не повернув виконавця робіт до спільної роботи з комісією.
За час роботи громадська комісія провела 16 перевірок, після яких в міську раду надійшли протоколи з конкретними рекомендаціями та зауваженнями, які були прийняті до відома Виконавчим комітетом ради. Проте керівництво міста на пропозиції комісії не відреагували, заганяючи справу в глухий кут. МКП «ЖКУ» взагалі самоусунулося від контролю за ходом будівництва.
У 2015 році народний депутат Т. Батенко звернувся до органів прокуратури з проханням перевірити хід спорудження полігону. І ревізія відбулась. Вона виявила багато недоліків та зловживань. Громадська комісія звернулась до газети «Миколаївські всіті» для того, щоб у газеті надрукували цей висновок ревізії, проте давати таку інформацію на широкий загал, очевидно, було декому невигідно.
Шкода, бо в цьому акті ревізії є цікаві речі: спеціалісти НУ «Львівська політехніка» надали негативний висновок на сміттєсортувальну лінію, яка була придбана за мільйони і перетворилась в металобрухт; внаслідок завищеної вартості робіт МКП «ЖКУ» завдано збитків на суму понад 3 млн. грн. Цю справу успішно похоронили, більше того, ТзОВ «А. Омега» подало до суду на МКП «ЖКУ» за неоплату певних видів робіт і виграло суд. Таким чином МКП «ЖКУ» повинно сплатити близько 4 млн. грн. боргу.
У 2016 році трапилась Грибовицька трагедія. Керівництво міста, вже новообраний мер А. Щебель, погодив незаконне завезення близько 30 000 м3 сміття зі Львова. Одну частину сміття звалили в недобудовані 2 та 3 карти полігону, в яких не було влаштовано захисного екрану, іншу почали скидати на краю карти № 1, де утворився борт довжиною більше 100 м і висотою 5-6 м. МКП «ЖКУ» не вчиняло жодних дій, щоб розмістити дане сміття. А проект будівництва полігону так і продовжував лежати у шухляді.
І тут з’являється «так званий» інвестор ТзОВ «Інвестиційна фірма «Екотех» («так званий» тому, що справжній інвестор спочатку будує,а потім завозить сміття). Розказавши декілька казок про полігони в Кракові та інших країнах, не представивши жодного проекту будівництва полігону в місті Миколаєві, напустивши туману на окремих містян та керівництво міста, уклав Договір про спільну діяльність. Цим документом передбачалось незаконне надання 4 га сміттєзвалища цьому інвестору терміном на 5 років в безоплатне користування. І найосновніше, в угоді інвестор не взяв на себе зобов’язань будувати новий полігон.
120 тонн сміття, а то і більше почали завозити в Миколаїв щоденно. Як зазначив відомий юрист З. Волощак – ця угода для міста – це справжня кабала. «Дуже прикро, що наші місцеві керівники укладають такі договори (може роблять це зумисно) без належного юридичного супроводу» – п. З. Волощак.
Інвестор одразу поставив свою приватну охорону на смітнику, розпочав порушення завезення сміття, значно завищуючи добову норму завезення, допоки місцеві активісти не встановили контролю. Але тут виникає питання чому саме контролювати мають активісти, а не МКП «ЖКУ», яке підписало даний Договір про спільну діяльність.
Якби тоді міський голова Миколаєва А. Щебель прийняття Договору звернувся до громади і постарався спільно знайти вирішення сміттєвої проблеми, то це б дало змогу увійти в правове поле і рухатись у згоді з громадою. Однак, маючи підтримку обласної влади, пан Щебель вкотре не врахував думки людей, що призвело до порушення законодавства, оскільки дозвіл на заключення договору з Екотехом дав Виконавчий комітет, що є перевищенням його повноважень.
З травня 2017 року розпочалась серія громадських слухань, на яких громада категорично виступила проти цього договору та завезення 120 тонн сміття. Було прийнято ряд рішень. Проте міський голова А. Щебель і не збирався виконувати рішень громади, а на 2 місяці втік у відпустку.
Представники міської влади та міська преса полюбляють говорити, що полігон Миколаєва є один з кращих не тільки в області. Проте це не правда. В Миколаєві не має ніякого полігону, а є звичайне сміттєзвалище, яке несе загрозу довкіллю.
Важливим є те, що громадяни і досі не знають морфології львівського сміття, яке завозять на смітник. З яких саме установ. Виробництв звозять непотріб до Миколаєва.
Побачивши, що жодну з вимог громади не виконано, сотні мешканців міста Миколаєва скористались своїм конституційним право та провели акцію непокори. ЇХ підтримало населення навколишніх сіл. Щоб влагодити ситуацію, міський голова в той же ж день пообіцяв провести сесію міськради, але депутати не зібрались.
На сьогодні ми маємо:
-Львівське сміття,в кількості більше 120 тонн, завозять на сміттєзвалище Миколаєва;
-Відбулось порушення чинного законодавства, на яке ніхто не дає оцінки;
-Влада розколола громаду на два табори;
-Негативний процес ігнорування думки громади міською владою.
Що ж маємо:
-Відсутній полігон ТПВ, а сміття завозять без надання гарантій безпеки внаслідок його захоронення;
-Не має жодної систематичної інформації з боку міської влади щодо завезеного сміття;
Отже, сміттєва проблема в м. Миколаєві з неба не впала, а утворилась внаслідок непродуманих дій влади та ігнорування думки громади.
Прикро, що керівництво міста пішло проти громади, розпочала банальний шантаж активістів. Прикро за депутатів, які забули про свої обов’язки і приймають рішення не в інтересах людей. Прикро за деяких миколаївчан, в яких «моя хата скраю», і які спостерігають мовчки.
Сьогодні для людей головним є безпека довкілля і виконання ст.. 9 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища», де кожний громадянин України має право на безпечне для його життя та здоров’я довкілля.
Ось за це і боряться місцеві активісти і активна частина громади.
А всі ці дурниці, які розпускає міська влада та її команда про боротьбу за владу, про політичні амбіції та грошові потоки, які хтось хоче одержати, то це від лукавого.
У 2020 році виповнюється 450 років нашому місту. Що ми йому принесемо в подарунок? – Гори сміття чи безпечне і чисте довкілля?
секретар громадської комісії по контролю за спорудженням полігону ТПВ
Микола Адамчук

Leave a comment

Your email address will not be published.


*