Регламентна комісія на чолі з Наталією Верещинською проігнорували закон На Миколаївщині виявлено стихійні сміттєзвалища Міська влада «зливає» комунальне підприємство «Миколаївводоканал» Верховна Рада створила некомфортні умови для «своїх» виконавців робіт Миколаївську лікарню потрібно оснастити новітнім обладнанням – Андрій Патій

Миколаївській громаді потрібен свій прозорий Статут

Статут територіальної громади – це по своїй суті мала Конституція, яка надає окремі права та обов’язки мешканцям місцевої громади, які не врегульовані Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні». Цей документ забезпечує дотримання принципів місцевої демократії, тобто участі мешканців громади в управлінні коштами, землею і самою громадою. Сьогодні ми маємо безліч прикладів, де місцеві можновладці, користуючись відсутністю інструментів місцевої демократії, зловживають владою, приймають рішення, які суперечать думці мешканців.
Команда творців Статуту – це 15 людей команди ПП «ГОЛОС», які протягом двох місяців вивчали проблематику місцевого самоврядування по всій Україні. Ініціатором виступив Володимир Паньків. Було проаналізовано близько 25 Статутів громад, які прийняті в Україні.

Основними питаннями, які на даний час ставлять мешканці громади, стосуються грошей і землі. Тобто є сумніви щодо прозорого розподілу коштів бюджету та виділення земельних ділянок. Щоб уникнути цих проблем, команда, яка працювала над Статутом забезпечила прозорий механізм прийняття місцевого бюджету. Ми розробили 3 основні принципи, за якими повинні розподілятись кошти та які дозволяють залишити їх в населеному пункті, в якому вони заакумульовані:

– відповідно до надходжень від податків та зборів із населеного пункту громади, де Рада, її органи та посадові особи визначають відсоток зібраних податків та зборів кожного населеного пункту громади до загального бюджету розвитку. Такий підхід здійснюється до бюджету розвитку, який сформований із внутрішніх джерел надходжень Громади;
– відповідно до чисельності населеного пункту, де Рада, її органи та посадові особи визначають відсоток чисельності певного населеного пункту до загальної чисельності Громади (відповідно до статистичних даних). Такий підхід може здійснюватися до бюджету розвитку, який сформований із зовнішніх джерел надходжень;
– принцип Об’єктів пріоритетного фінансування територіальної громади, перелік яких затверджує Рада;

Останній принцип потребує більш детального пояснення, бо виник він у час дискусій у коворкінгу ПП «ГОЛОС». Спочатку ми придумали два принципи, але народний депутат Ярослав Рущишин поставив питання щодо залучення інвесторів та створення умов для них, а також не зрозумілим залишалось питання фінансування об’єктів, які несуть спільне благо для усієї громади, таких як очисні споруди, районна лікарня, водогін, тощо. Тут і виник цей третій принцип, який передбачає те, що усім населеним пунктам потрібно внести свою частинку грошової лепти у загальне благо і профінансувати певні роботи.

Окрім цього ми виписали процедуру проведення громадських слухань та предмет їх розгляду. І саме сюди включили земельні питання. Таким чином жодні депутати чи голова не зможуть прийняти рішення про надання земельної ділянки без попереднього погодження громадських слухань.

Серцем Статуту, навколо якого все і описано є Розділ 7 – Стратегія розвитку громади. Якщо вийти на вулицю і запитати пересічних мешканців куди сьогодні рухається та чи інша громада – ніхто не дасть відповіді, бо в більшості рад відсутні 4 основні документи, які передбачають розвиток громади та допомагають залучити інвесторів. Це Економічний, Генеральний, Стратегічний та Екологічний плани розвитку громади.

Економічний передбачає характеристику звідки будуть братись кошти в громаді, Генеральний план описує чітке розміщення об’єктів, які приносять чи приноситимуть дохід громаді, Стратегічний план – заходи, обговорені в усіх населених пунктах громади, на які мають витрачатись кошти громади і Екологічний – план, який повинен бути врахований при розробці трьох попередніх і передбачає безпеку і охорону довкілля та заходи, пов’язані із цим.

Сьогодні звідусіль ми чуємо, що усі обіцяють бути публічними, прозорими, відкритими. Приходять до влади і забувають про це. У нас в Миколаєві у 2015 році кандидат в мери Миколаєва, тепер діючий голова міста, обіцяв не те що стати публічним і прозором, але й, що він до себе в кабінет поставить скляні прозорі двері, щоб його роботу міг споглядати кожен охочий мешканець громади. Не вийшло. Двоє дерев’яних дверей і досі на вході до його кабінету.

Тому ми самі ставимо собі за мету, що при обранні голови та депутатів від ПП «ГОЛОС» до будь якої громади нашим першим кроком буде прийняття Статуту територіальної громади.

Leave a comment

Your email address will not be published.


*